/Files/images/ярис.jpg

Здорове харчування для дітей: особливості та поради для батьків


/Files/images/яяяяядждяяя.jpg

Раціон харчування для здоров’я дитини відіграє надзвичайно важливу роль, адже саме з їжі зростаючий організм бере необхідні поживні речовини. Тому важливо щодня формувати збалансоване меню, особливо зараз, коли діти навчаються за дистанційною формою (вдома) та майже цілий день знаходяться без догляду дорослих.

Необхідно навчити дитину самостійно розуміти базові властивості продуктів та обирати більш корисні, якісні та здорові варіанти. Важливо прищепити дитині здоровий інтерес до їжі, допомогти їй зрозуміти, які продукти їй смакують, давати вибір і підтримувати ініціативу. Так батьки закладуть основи здорової харчової поведінки і знизять ризик її розладів у майбутньому

Декілька простих порад, які допоможуть батькам навчити дітей із легкістю дотримуватися принципів здорового харчування.

Необхідно харчуватися регулярно. Організм як дорослого, так і дитини потребує постійного надходження поживних речовин: білків, вуглеводів і якісних жирів, а також мікроелементів. Якщо дотримуватися режиму харчування, не пропускати основні прийоми їжі та їсти приблизно в один і той самий час щодня, внутрішні процеси відбуватимуться правильно.

Найкраще під час прийому їжі зосередитися на стравах: відтінках смаку, її текстурі й температурі. Навчить дитину під час їжі вимикати телевізор, не користуватися телефоном. Треба їсти усвідомлено: це дозволить вчасно зрозуміти, що ви вже наситилися, та по-справжньому насолодитися їжею.

Запропонуйте дитині взяти за звичку читати склад продуктів на упаковці. Це дієвий спосіб контролювати кількість солі й цукру в раціоні. Також необхідно звертати увагу на клітковину – це той компонент, який має бути присутнім у раціоні.

Не дозволяйте дитині переїдати. Переїдання створює додаткове навантаження на органи травлення, тож якщо на Ваш погляд дитина вже наситилася, відсуньте тарілку.

Уникайте напоїв, що містять цукор. Вода найкращий напій як для дорослих, так і для дітей. Також хорошим варіантом для вгамування спраги є трав’яні чаї, вода з м’ятою або шматочками фруктів чи ягід. Якщо готуєте компот чи узвар, не додавайте цукор.

Привчить дитину з’їдати декілька порцій овочів і фруктів щодня. Різноманітні та різнокольорові овочі, фрукти, ягоди – джерело вітамінів та мікроелементів. Що більше кольорів на вашій тарілці, то кориснішою вона є для організму. Розширюйте свій продуктовий кошик: не ігноруйте зелень і коренеплоди. Зелень додавайте до салатів, а коренеплоди смачно запікати та додавати в рагу.

Порадьте дитині вживати десерт після повноцінного прийому їжі. Десерт замість обіду чи сніданку – це не найкраща ідея. Чудовий варіант – солодощі, приготовані власноруч. Так ви зможете контролювати якість інгредієнтів, наприклад, додати цільнозернове борошно та зменшити кількість цукру.

Здорове харчування передбачає гармонійне споживання білків, жирів, вуглеводів, вітамінів, макро- і мікроелементів – основних речовин, які містяться в харчових продуктах.

Білки – це головний пластичний матеріал для росту і розвитку організму. Здорове харчування передбачає, що в раціоні присутні як тваринні білки (м’ясо, риба, яйця, молоко), так і рослинні (бобові, картопля, насіння, горіхи, зернові та ін.) Згідно з фізіологічними нормами, частина тваринних білків повинна складати 55% від загальної кількості споживаних білків.

Жири також важливі й несуть відповідальність за накопичення енергії, збереження тепла, захист від травм, обмін та створення потрібних гормонів, вітамінів та інших біоактивних речовин. Жири разом із білками й вуглеводами становлять основу пластичного матеріалу для побудови всіх клітин і тканин організму. Вони сприяють більш якісному використанню організмом білків, вітамінів і мінеральних речовин. До раціону варто включати ненасичені жири природного походження. Вони містяться в неочищених рослинних оліях першого віджиму, насінні, горіхах, авокадо, оливках, жирній рибі.

Вуглеводи – це основне джерело енергії. Для забезпечення здорового харчування рекомендується, щоб 64% вуглеводів надходили в організм у вигляді крохмалю (хліб, крупи, макаронні вироби), а 36% — у вигляді простих цукрів (сахароза, фруктоза, мед тощо).

Вітаміни – незамінні складові раціону здорового харчування, які беруть участь у всіх біологічних процесах організму. Якщо в організм надходить дуже мало вітамінів, це може негативно позначитися на здоров’ї, фізичному розвитку і сприяти обмінним порушенням та хронічним захворюванням.

Найбільш багаті джерела вітамінів – це, безумовно, овочі й фрукти. Останні є невіддільною складовою здорового харчування.

Як допомогу при складанні меню вдома, задля того щоб воно було корисним, раціональним та збалансованим рекомендуємо використовувати кратність видачі та види харчових продуктів різних груп, які передбачені «Нормами харчування у закладах освіти та дитячих закладах оздоровлення та відпочинку» та «Порядком організації харчування у закладах освіти та дитячих закладах оздоровлення та відпочинку», затверджених постановою Кабінету Міністрів України від 24.03.2021 № 305.

Вищевказаними документами запропоновано до меню включати різноманітні страви, сезонні овочі та фрукти.

Передбачено зменшення кількості споживання солі, цукру, хліба, насичених жирів, зокрема вершкового масла; збільшення споживання овочів, фруктів, м’яса, молока та молочних продуктів; не передбачено вживання кондитерських виробів (цукерки, вафлі, зефір тощо).

Близько 75% їжі повинні бути продуктами рослинного походження: овочі, салати, злакові, фрукти та ягоди.

М’ясні страви необхідно якомога частіше комбінувати з овочевими гарнірами чи салатами.

Надається перевага продуктам із вищим вмістом харчових волокон (наприклад, краще обирати гречку замість рису), із високим вмістом клітковини (цільнозерновий хліб) тощо.

Протягом тижня в меню повинні бути:

- кожен день – овочі, фрукти та ягоди, крупи або макаронні вироби чи бобові, молоко або молочні продукти (йогурт, кефір, рослинні напої, сир твердий, кисломолочний, сметана);

- двічі на тиждень – риба, сік,

- тричі на тиждень – бобові,

- шість порцій на тиждень – м’ясо птиці,

- страви з м’яса свинини, телятини або яловичини та яєць необхідно включати двічі або тричі на тиждень.

Картопля у вигляді окремої страви пропонується не більше 2-3 разів на тиждень.

Харчування дітей повинно бути організовано з не менше ніж триразовим споживанням гарячої їжі. Інтервал між прийомами їжі не повинен перевищувати чотири години.

Здорове харчування захищає людину від маси хвороб, зміцнює імунітет до деяких хвороботворних факторів, підтримує на стабільному рівні масу тіла. Правильно харчуйтеся і будьте здорові!



/Files/images/0002.jpg/Files/images/01983265.png /Files/images/na_vodi.jpg/Files/images/52136327.jpg /Files/images/10_4.jpg.jpg




/Files/images/2021_2022_nr/18473-rekomendacii.png

Пам"ятка про правила поводження в разі виявлення підозрілих вибухонебезпечних предметів.

Охорона здоров’я та життя дітей. Охорона праці. Цивільний захист
№ з/п Заходи Термін виконання Відповідальний Відмітка про виконання
1. Скласти акт прийняття ліцею до нового навчального року, акти-дозволи на заняття в кабінетах інформатики, хімії, біології, фізики, комбінованій майстерні, спортивнму залі та спортивному майданчику. Серпень Директор
2. Здійснювати перевірку стану охорони праці та безпеки в школі Жовтень, березень Адміністрація
3. Розглянути на засіданні педагогічної ради питання охорони життя і здоров’я учнів та вчителів Серпень Директор
4. З метою попередження дитячого травматизму провести вступницй та первинний інструктаж з учнями, вихованцями: вивчити правила дорожнього руху; провести бесіди з попередження випадків утоплення школярів, вивчення правил поводження з джерелами електроструму та правил безпеки при користуванні газом, щодо запобігання дитячому травматизму від вибухово- небезпечних предметів, протирадіаційної безпеки, первинний інструктаж з БЖ у навчальних кабінетах. До 05.09. Класні керівники, вчителі-предметники.
5 Провести первинний інструктаж з питань охорони праці та пожежної безпеки з працівниками ліцею. Серпень Директор
6. Заслухати на нарадах при директорі інформацію заступника директора з виховної роботи про стан роботи щодо попередження дитячого травматизму Жовтень, березень ЗДНВР.
7. Організувати роботу загонів ЮІР, ДЮП. Вересень Педагог-організатор
8. У планах виховної роботи на період канікул передбачати проведення заходів щодо попередження дитячого травматизму. Протягом року Класні керівники
9. На батьківських зборах обговорити питання щодо попередження дитячого травматизму Протягом року Класні керівники
10. Перед проведенням екскурсій, походів, виїздів на змагання тощо, проводити інструктажі з попередження дитячого травматизму. Протягом року Класні керівники , вчителі-предметники
11 Здійснювати контроль за роботою вчителів хімії, біології, фізики, ЗВ, трудового навчання, фізичної культури щодо виконання правил з безпеки в кабінетах, майстернях, спортивних залах Протягом року ЗДНВР
12 Проводити інструктажі з учнями з ОП в майстернях, спортивному залі, кабінетах фізики, хімії, біології, інформатики Протягом року Вчителі-предметники
13 Перевірити наявність інструкцій з охорони праці в приміщеннях, де це передбачено відповідними нормативними документами Вересень ЗДНВР
14 Систематично запрошувати до НВК співробітників відповідних служб для проведення бесід з учнями та батьками Протягом року Педаог-організатор
15 Провести поглиблений медичний огляд та диспансеризацію учнів (на виконання програми «Діти України») До 01.09. ЗДНВР.
16. Забезпечити виконання санітарно-гігієнічних вимог у класних кімнатах, спортивному залі, майстернях, харчоблоку, інших приміщеннях ліцею Постійно Директор
17 Забезпечити контроль за якістю їжі та харчів у шкільній їдальні Постійно Відповідальний вчитель
18 Забезпечити систематичне проведення санітарно-освітньої роботи серед учнів та батьків на класних годинах, зборах, співбесідах, спланувати в планах виховної роботи за напрямами: · гігієна т а режим для школяра; · профілактика паразитарної захворюваності; · профілактика шлунково-кишкових захворювань. Гриби – це небезпечно; · профілактика захворювань органів зору. · Обережно кліщі; · профілактика грипу та гострих респіраторних захворювань; · профілактика серцево-судинних захворювань; · обережно грип! Протигрипозні щеплення; · профілактика захворювань опорно-рухової системи; · профілактика захворювань нервової системи; · профілактика СНІДу та венеричних захворювань; · аналіз захворювань учнів по школі, профілактика Протягом року Класні керівники, педагог-організатор
19 Забезпечити створення банку даних дітей, які належать до спецмедгрупи та підготовчої групи для врахування цих даних під час проведення уроків фізичної культури. До 01.09. Вчитель фізичної культури
20 Оформити в класних журналах Листки здоров'я До 09.09. Класні керівники.
21. Проводити повторні, цільові та позапланові інструктажі з ОП з персоналом ліцею Протягом року Директор
22 Забезпечити поурочне навантаження згідно санітарно-гігієнічних вимог. Протягом року Директор
23. Забезпечити кабінети фізики, хімії аптечками, журналами інструктажів учнів. До 07.09. Директор
24. Підготувати до експлуатації систему опалення. До 10.10. Відповідальний за систему опалення
25. Довести до належного стану шкільний протипожежний інвентар. До 01.09. Директор
26. Забезпечити денне і штучне освітлення усіх навчальних приміщень відповідно до санітарних вимог. До 01.09. Директор
27. Укласти угоду між адміністрацією і ПК щодо заходів з охорони праці на наступний рік. До 01.01. Директор, голова ПК
28. Перевірити стан заземлення електроприладів та їх робочий стан. До 03.10.Директор
29. Забезпечити медогляд усіх працівників. До 01.09. Директор.
30. Забезпечити проведення тижнів безпеки життєдіяльності Постійно перед початком канікул Вчителі НВК
31 Проведення Дня цивільного захисту Квітень Директор
32 Провести Тиждень охорони праці у закладі Квітень Директор
33 Забезпечити проведення інструктажу з пожежної безпеки з працівниками ліцею Щоквартально Директор
34 Забезпечити проведення тренувальних дій з евакуації учнів, вихованців та персоналу ліцею за сигналом «Тривога» Жовтень, квітень Директор
35 Оформлення актів-дозволів на проведення навчальних занять у кабінетах, спортзалі, спортмайданчиках та ін. Серпень Директор
План спортивно-масової та фізкультурно-оздоровчої роботи у ліцеї на виконання програми «Спорт протягом життя»
1 Проведення Днів здоров'я Протягом року Вчитель основ здоров"я
2 Проведення шкільних етапів змагань: - Легкоатлетичне чотирьохборство - «Біла тура» - «Старти надій» - «Ігри чемпіонів» - Малі олімпійські ігри - Змагання з футболу на приз клубу «Шкіряний м’яч» - «Нащадки козацької слави» Згідно визначених термінів Вчитель фізичної культури
3 Проведення бесід та лекцій на здоров'язберігаючу тематику Протягом року Класні керівники
4 Проведення «активних перерв» Протягом року Класні керівники, педагог-організатор, вчитель фізичної культури
5 Проведення шкільних спортивних змагань (за окремим планом) Протягом року Вчитель фізичної культури
6 Залучення до участі у спортивних змаганнях та заходах учнів пільгових категорій Протягом року Вчитель фізичної культури
7 Розміщення відповідних агітаційних матеріалів на стенді «Спорт протягом життя» Протягом року Вчитель фізичної культури
Пам"ятка про правила поводження в разі виявлення підозрілих вибухонебезпечних передметів
АЛГОРИТМ ДІЙ у випадку надзвичайної ситуації техногенного, природного характеру і пожежної безпеки у навчальних закладах
Методичні рекомендаціїщодо проведення бесід з учнями загальноосвітніх навчальних закладівз питань уникнення враження мінами і вибухонебезпечними предметами
Інструкція для проведення первинного інструктажу з безпеки життєдіяльності з учнями, вихованцями ліцею
Програма проведення вступного інструктажу з безпеки життєдіяльності для учнів
Інструкція з пожежної безпеки

Шановні батьки! зберігайте пам"ятку, яку ви отримали перед канікулами та поверніть до ліцею корінець із власним підписом про ознайомлення!!!!

ПАМ'ЯТКА З БЕЗПЕКИ ЖИТТЄДІЯЛЬНОСТІ

для учня (учениці) _____ класу ____________________________

ПІД ЧАС КАНІКУЛ

Ідучі на канікули пам’ятай:

1.Користування сірниками, запальничками, розведення вогнищ, розпалювання печей дітьми – одна із найпоширеніших причин виникнення пожеж.

2.Дітям не дозволяється вмикати електронагрівальні прилади без дорослих.

3.Без нагляду дорослих не дозволяється користуватися газовими приладами.

4.Чітко дотримуйся правил дорожнього руху.

5.Ігри на дорогах, їзда на велосипеді по проїзжій частині, розмови по мобільному телефону та прослуховування музики в навушник при пересування по дорозі приводять до нещасних випадків.

6.Ходити до водойм без дорослих – небезпечно.

7.Вживання в їжу незнайомих ягід та сумнівних продуктів харчування може коштувати тобі життя.

8.Будь обережним біля пошкоджених ліній електропередач.

9.Не бери в руки незнайомі предмети.

10.У разі виявлення вибуховонебезпечних предметів не торкайся і не переміщуй їх.

11.Ліки використовуй лише за призначенням лікаря, під доглядом дорослих.

12.Будь обережним, коли залишаєшся сам вдома: не спілкуйся з незнайомими людьми, не відчиняй їм двері будинку.

13.Без дозволу і попередження батьків не відлучайся з дому.

14.Гуляти допізна на вулиці небезпечно.

15.Дотримуйся правил поведінки в громадських місцях.

16.Дотримуйся правил безпеки під час перебування наодинці вдома.

17. Забороняється вживання алкогольних напоїв, наркотиків та тютюну.

18 Забороняється перебувати на вулиці або в громадських місцях без супроводу батьків після 20.00.

19. Відповідальність за твоє життя і здоров’я під час канікул несуть твої батьки.

Підпис учня __________ Підпис батьків _________

Вкладення
Кiлькiсть переглядiв: 1612